Tekil Mesaj gösterimi
Alt 12-19-2011, 21:08   #1 (permalink)
asi asyaaa

asi asyaaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 9

Karma Puanı: 15

Standart Doğru Abdest Nasıl Alınır

Doğru Abdest Nasıl Alınır

Herkim güzelce abdest alıp, iki rekat namaz kılarak rabbinden mağrifet dilesinde affedilmiş olmasın.
Güzel abdest alıp huşu içinde namaz kılanın küçük günahları affolur.

PEKİ GÜZEL ABDEST NASIL ALINIR?

Efendimiz(s.a.v) bunu şöyle tarif etmiştir;Güzel abdest,abdestin farz ve sünnetlerini yerine getirmek suretiyle alınan mükemmel abdesttir.(Tirmizi)

1.Daha vakit girmeden abdest alıp namaza hazır bulunmak.Özür sahipleri bundan müstesnadırlar.

2.Abdest alırken kıbleye yönelmek.

3.Abdest alırken yüksekçe bir yerde durmak,taki abdest suları elbiseye dokunmasın.

4.Abdestte başkasından yardım istememek.Ancak bir özürden dolayı olursa, birde başkasının kendi arzusu ile abdest suyunu hazırlaması veya abdest uzuvlarına dökmesi adabı bozmaz.

5.Abdest esnasında bir zaruret bulunmadıkça dünya lakırdısı yapmamak.

6.Abdestin başından sonuna kadar niyeti unutmayıp kalpte tutmak ve her uzvu abdest niyeti ile yıkarken besmele-i şerife'yi okumak ve her uzvu yıkarken dua etmek,salat-ü selam getirmek.

7.Abdest alırken sıkı olmayan parmak yüzüklerini oynatmak.Dar olanları mutlaka oynatmak gerekli ki altı kuru kalmasın.

8.Abdestte ağza, burna sağ el ile su vermek,sol el ile sümkürmek.

9.Abdestte yüzü yıkarken göz pınarlarını yoklamak,abdest suyunu dirseklerin ve topukların yukarılarına kadar yetiştirmek.

10.Abdest suyu, israf derecede fazla ve uzuvlardan damlamayacak derecede az olmamak.Deniz kenarında olsa bile,fazla su sarf etmek mekruhtur.

11.Abdest suyu güneşte ısıtılmış olmamak.

12.Abdest için toprak ibrik kullanmak ve bunu sol tarafta bulundurup kullanırken ağzından değil,kulpundan tutmak, bu ibriği yalnız kendisine tahsis etmemek,bunu boş bırakmayıp diğer bir abdeste hazır olmak üzare dolu bulundurmak.

13.Abdest bitince kıbleye karşı şahadet kelimelerini okumak.

14.Abdestten artan sudan kıbleye karşı ayakta biraz içerek;
"Allahümmec'alni minet tevvabine vec'alni minel mütetahhirin."
"Ya Rabbi! Beni ve her günah işledikçe tövbe eden ve günahtan kaçınıp tertemiz bulunan salih kullarından kıl." diye dua etmek.
Şöylede dua edilebilir;
"Allahümme'şfini bişifaike ve davini bidevaike vasımni minel vehli vel emrazı vel evcai"
"Ya Rabbi! Beni kendi şifan ile şifalandır, kendi devan ile devalandır ve beni korkudan,hastalıklardan,ağrılardan koru."

15.Abdestin sonunda bir,iki veya üç kere Kadir surei celilesini okumak.

16.Abdestten sonra kerahet vakti değil ise iki rekat nafile namaz kılmak.Bu saydığımız şeyler,dini ve sıhhı bakımdan bir çok faydaları bulundurduğu için abdestin adabından bulunmuşlardır.Abdestin sünnetlerine, edeplerine aykırı olan şeyler ise, ya tahrimen veya tenzihen mekruhtur.

Konu Guest tarafından (12-19-2011 Saat 21:19 ) değiştirilmiştir..
asi asyaaa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla